TEŻ… kostka z betonu

Dom został wybudowany w latach siedemdziesiątych XX wieku w Poznaniu, jako realizacja projektu typowego tak zwanej „modernistycznej kostki”. Cechą charakterystyczną dla tego typu domów jest rzut na planie zbliżonym do kwadratu, dwie kondygnacje użytkowe w tym wysoki, podpiwniczony parter usytuowany na niespełna dwóch metrach wysokości nad poziomem terenu.
Klienci chcieliby mieszkać w  funkcjonalnym domu, zminimalizować przestrzeń magazynową oraz zmniejszyć dystans pomiędzy przestrzenią dzienną i otoczeniem.
Zdecydowaliśmy się wyburzyć wszystkie istniejące dobudówki, które z czasem „przyrosły” do głównej bryły, wyciąć istniejący strop pomiędzy piwnicą a parterem, zasypać piwnicę, oraz usunąć wewnętrzne ściany działowe. Dzięki tym zabiegom udało się stworzyć przestronny, jasny parter na poziomie wejścia do domu i wyjścia do ogrodu.
Nowa, otwarta przestrzeń dzienna to salon połączony z jadalnią i  kuchnią, niewielka spiżarnia, oraz łazienka. Na piętrze znajdują się trzy sypialnie i łazienka. Poprzez umieszczenie dużych otworów okiennych na każdej ze ścian, wnętrze zyskuje odpowiednią ilość światła przez cały dzień.
Kwadratowe, różnej wielkości okna rozmieszczone na każdej z elewacji są osadzone częściowo w istniejących nadprożach. Całość utrzymana jest w prostym, surowym, charakterze, dominuje tutaj beton i bielone drewno.

 

KONCEPCJA:
Małgorzata Siekanko, Marta Sękowska – Kulińska, Ada Olszewska

PROJEKT BUDOWLANO-WYKONAWCZY:
Paulina Wielgosz-Konewka, Maciej Kaleta

POWIERZCHNIA UŻYTKOWA:
120 m2

KLIENT:
prywatny

STATUS:
w trakcie oczekiwania na pozwolenie na budowę

MAKIETA:
Małgorzata Siekanko

WIZUALIZACJE:
RA_

GRAFIKA:
Hanna Podladowska

ZDJĘCIA:
Grażyna Grasa Nowacka